Alergia to bardzo uporczywy problem, który potrafi uprzykrzyć życie każdego uczulonego kierowcy. Kichanie, podrażnione załzawione oczy, katar sienny, natrętny ból głowy, osłabienie a czasem rozdrażnienie to tylko typowe objawy alergii, z którymi borykają się miliony osób. Okres pylenia to ciężki czas dla osób uczulonych, staczają prawdziwą batalię z alergenami, próbując przy tym normalnie funkcjonować. Niestety nie jest to wbrew pozorom takie łatwe, alergia może bardzo skutecznie osłabić koncentrację i pogorszyć samopoczucie, co ma duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.
Alergia, inaczej nadwrażliwość, czy uczulenie, to dolegliwość polegająca na błędnej odpowiedzi układu immunologicznego na ciała obce, jakimi są alergeny. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych dotyczy ona około 30% populacji i ta liczba niestety z każdym rokiem rośnie. I choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny tego wzrostu, to coraz więcej naukowców przyznaje że jest to związane z jakością naszego jedzenia i zanieczyszczeniem środowiska.
Alergia daje objawy do złudzenia przypominające choroby infekcyjne. Katar, napadowe kichanie, przekrwione oczy, problemy z koncentracją, senność, ogólne osłabienie organizmu to sztandarowe objawy alergiczne, które dają podstawy do podejrzenia uczulenia. Gdy zauważamy u siebie podobne symptomy, powinniśmy się zgłosić do internisty, który następnie skieruje do lekarza specjalisty alergologa. Alergolog po wstępnym wywiadzie, wysyła osobę z podejrzeniem nadwrażliwości na badania alergologiczne. Wyróżniamy dwa rodzaje badań w kierunku alergii – z krwi oraz skórne i to lekarz decyduje o tym, które są właściwe dla danego pacjenta.
Należy pamiętać, aby będąc osobą uczuloną być pod stałą opieką lekarza specjalisty.
Ciężko jest mówić o całkowicie skutecznych sposobach walki z dolegliwością, jaką jest alergia, gdyż w ciężkich przypadkach żaden z nich nie daje w pełni oczekiwanych rezultatów. Na rynku farmakologicznym dostępne są preparaty antyhistaminowe, które są niejako podstawą w walce z alergią. Wypisuje się je albo w tabletkach (do połykania lub ssania), albo w syropach (forma podania zalecana dla dzieci). Przy katarze siennym można zakraplać nos preparatami o działaniu miejscowo rozkurczającym, które należą do grupy sterydów. W cięższym przebiegu alergii – gdy dochodzi do problemów z oddychaniem – podaje się leki wziewne, również sterydowe.
Osłabienie i złe samopoczucie spowodowane alergią bardzo obniżają szybkość reakcji w czasie jazdy samochodem. Dla zobrazowania, jeżeli jedziemy z prędkością 50 km/h, podczas kichnięcia lub kaszlu przejeżdżamy co najmniej kilkadziesiąt metrów, tracąc pełną kontrolę nad autem i nie skupiając się na samej jeździe. Niestety przyjmowane przez osoby uczulone leki antyhistaminowe oraz sterydowe mają negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i taka informacja powinna być zawarta w ulotce leku. Należy bardzo szczegółowo czytać ulotki dołączone do przyjmowanych leków.
Z alergią oczywiście da się żyć i wiele osób to robi. Należy jednak pamiętać o regularnych kontrolach lekarskich, a także o regularnym przyjmowaniu leków w zaleconych przez specjalistę dawkach. Absolutnie nie powinno się podejmować leczenia na własną rękę, gdyż można zaszkodzić nie tylko sobie, ale też innym ludziom – na przykład spowodować wypadek w czasie jazdy samochodem. Jeżeli mamy zalecone przez lekarza przyjmowanie leków wziewnych, należy pamiętać o trzymaniu ich zawsze w zasięgu ręki, w samochodzie można je kłaść na przykład pod deską rozdzielczą albo w podręcznym schowku, by w każdej chwili był do nich dostęp.
Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych w serwisie https://www.motocaina.pl/