Podróże po Europie – Cypr

Nikozja – stolica dwóch państw

Przywykliśmy traktować Cypr jako wyspę-państwo. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna. Na Cyprze funkcjonuje organ o nazwie Turecka Republika Cypru Północnego. Uzurpuje sobie prawo do bycia samodzielnym krajem, jednak nie jest uznawana na arenie międzynarodowej. Jednak Cypr i Cypr Północny były zmuszone podzielić się stolicą – Nikozją. Przez miasto przebiega tak zwana Zielona Linia – granica między dwiema częściami miasta, a tak naprawdę między dwoma różnymi światami. Cypr jest częścią Unii Europejskiej, prężnie rozwijającym się, nowoczesnym krajem. Cypr Północny przenosi nas do czasów schyłku komuny w Polsce. Przekroczenie magicznej Zielonej Linii jest jak podróż w czasie. Wystarczy opłacić i uzyskać wizę i już możemy przejść na turecką stronę Nikozji. Przy okazji warto zerknąć na zegarek, obie części miasta leżą w różnych strefach czasowych.

Cypr – Pafos

Uznawane za najstarsze miasto świata może pochwalić się dużym skupiskiem zabytków na stosunkowo niedużej powierzchni. Co ciekawe, mimo iż historia miasta sięga starożytności, to wciąż tętniące życiem jedno z największych miast na wyspie. W zabytkowej części koniecznie trzeba zobaczyć Grobowce Królewskie, Muzeum Archeologiczne i słynne starożytne mozaiki podłogowe, zamek oraz kościół Aggia Kyriaki Chrysopolitissa.

Cypr – Kourion

W przeciwieństwie do wciąż żywego Pafos, Kourion jest tylko wspomnieniem po dawnej świetności. W czasach starożytnych było to tętniące życiem miasto, dziś odwiedzają je głównie archeolodzy i miłośnicy sztuki starożytnej. Dawny rynek, łaźnie, dom Achillesa i Dom Gladiatorów zachowały się w dobrej kondycji mimo upływu lat. Dawny teatr został odrestaurowany. Odbywają się w nim koncerty i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. W Kourion wciąż trwają prace archeologiczne, można się więc spodziewać w najbliższych latach kolejnych odkryć.

Wyspa bogini Afrodyty

Mityczna grecka bogini Afrodyta miała pojawić się na świecie w dość niezwykły sposób. I trzeba przyznać, że dość romantyczny. Otóż wyłoniła się z morskiej piany nie gdzie indziej, tylko właśnie u wybrzeży Cypru. Wybrała naprawdę dobrze, bo krystaliczne wody opływające wyspę należą do najpiękniejszych na świecie. Monumentalną, ogromną skałę stojącą tuż przy brzegu wyspy nazwano skałą Afrodyty i przypisano jej niezwykłe właściwości. Śmiałek, któremu uda się opłynąć ową skałę trzy razy przez resztę życia będzie młody, zdrowy, szczęśliwy i niezwykle płodny. Opłynięcie skały ma również gwarantować szczęście w miłości.

Cypr – jak dojechać

Jak na niedużą wyspę Cypr wykazał się sporym rozmachem. Turystów obsługują aż trzy międzynarodowe lotniska: w Nikozji, Pafos i Larnace.

Do Larnaki dotrzemy bez przesiadki nawet poza sezonem turystycznym. Tanie linie lotnicze nie obsługują tych połączeń, ale ceny biletów lotniczych z Polski na Cypr nie są wygórowane, zaczynają się od pięciuset złotych. To chyba najlepszy sposób na dostanie się na Cypr. Połączenia międzynarodowe oferują także loty do Pafos, ale są one bardzo drogie i trwają kilkanaście godzin. Taniej będzie dolecieć do Larnaki i skorzystać z lokalnych środków transportu, by dostać się do innych części wyspy. Wszystkie opcje podróży na Cypr, ceny i czas trwania można sprawdzić na portalu TRANSPOMAT. Wyszukany bilet można od razu zarezerwować i opłacić.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *