Ustka na jesienny weekend – znajdź nocleg z widokiem na morze

„Świeże ryby prosto z portu!” – to hasło, które rozsławiło pewien znany wszystkim port rybacki, na północy Polski. Mowa o Ustce, która swoją sławę zawdzięcza między innymi prężnie działającemu przetwórstwu rybnemu. To także letni kurort-uzdrowisko, który każdego roku jest oblegany przez wielu wczasowiczów. Baseny, dwa duże letnie kąpieliska morskie i piękna plaża to atrakcje, które kuszą turystów. Jednak to nie wszystkie atuty Ustki. Zarezerwuj pokój nad morzem i odkryj, co jeszcze czeka na Ciebie w tym uroczym miasteczku i jego okolicach.

Noclegi nad morzem – ciesz się atrakcjami w Ustce

Ustka, ze względu na swoją bogatą historię, skrywa wiele ciekawych i nietypowych zabytków z czasów średniowiecza, okresu jej świetności i tych z międzywojnia. Swoimi kąpieliskami, zawsze świeżym rybami i nadmorskim klimatem przyciąga turystów głównie podczas wakacji. Jednak poza sezonem oferuje także wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Dlatego, jeśli planujesz weekendowy wypad nad morze, sprawdź noclegi w Ustce. Zobacz, co możesz zobaczyć podczas jesiennej wyprawy.

Gdy dotrzesz do centrum miasta, pierwsze kroki skieruj na ustecką starówkę, która jest pozostałością z czasów, gdy miejscowość ta byłą jeszcze kaszubską osadą. Klimat tamtych lat możesz odnaleźć wśród średniowiecznych uliczek, przy których stoją oryginalne, dobrze zachowane rybackie domy. Dalej możesz udać się do pobliskiego portu i przespacerować po molo, aby pełną piersią pooddychać świeżym nadmorskim powietrzem.

Aby poczuć atmosferę przedwojennego kurortu, warto przejść się nadmorską promenadą, przy której możesz podziwiać pomnik usteckiej Syrenki. Idąc dalej trasą nad morzem, dotrzesz do pięknych łazienek usteckich przy ulicy Broniewskiego. Były one pierwszymi w mieście, komunalnymi łaźniami i służyły zimnym kąpielom w wodzie morskiej.

Ciekawe atrakcje Ustki można by długo wymieniać, a innymi jeszcze godnymi polecania zabytkami są:

  • latarnia morska,
  • poniemieckie bunkry – park spotkań z historią,
  • Czerwona Szopa,
  • Centrum Aktywności Twórczej.

Ustka to miasto o długiej historii, która skrywa wiele tajemnic. W odkrywaniu ich przez cały rok pomoże Ci bogata oferta pokojów nad morzem Sun&Snow. Znajdź odpowiedni dla Ciebie nocleg oraz termin i zarezerwuj apartament w Ustce!

Apartamenty z widokiem na morze – poznaj bogatą historię Ustki

Czy wiesz, że wzmianka o tej miejscowości widniała już w średniowiecznych tekstach, a od 1337 do 1945 roku Ustka istniała pod nazwą Stolpesmunde (pol. Słupiouście)?

Pierwotnie, jako mała wioska, była zwykłą osadą rybacką utrzymującą się z połowu ryb i szkutnictwa. Jednak w XIV wieku rozwinęła się jako port, w którym kwitł handel morski, stanowiący drugie źródło utrzymania miasta. Przez prawie 500 lat Ustka była tętniącym życiem miastem utrzymującym się z żeglugi i rybołóstwa. Dowodem szybkiego rozwoju tego portu są np. okoliczne zabudowania, które możesz podziwiać podczas wyprawy np. do Grodu na Słupią.

Pod rządami państwa pruskiego, czyli od połowy XIX wieku, rozwój Ustki przyspieszył. W efekcie miasto zamieniło się w nowoczesny, międzynarodowy port rybacki i handlowy.

Na początku lat 30. XX wieku miejscowość ta zyskała nową, bardzo atrakcyjną i rozrywkową funkcję uzdrowiska oraz oficjalny status uzdrowiska i letniego nadmorskiego kurortu.

W tym czasie postał też herb, zaprojektowany przez Wilhelma Granzowa. Wszystkie trzy symbolizują to, czym przez wieki zajmowano się w Ustce:

  • łosoś w ręku syreny symbolizuje rybołówstwo,
  • żaglowiec odnosi się do handlu morskiego,
  • syrena na tle morza jest symbolem kąpielisk.

Ciekawostką jest, że Ustka to prawdopodobnie jedyne miasto w Polsce, które nie posiada formalnie nadanych praw miejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *