Alergia a jazda samochodem

Alergia to bardzo uporczywy problem, który potrafi uprzykrzyć życie każdego uczulonego kierowcy. Kichanie, podrażnione załzawione oczy, katar sienny, natrętny ból głowy, osłabienie a czasem rozdrażnienie to tylko typowe objawy alergii, z którymi borykają się miliony osób. Okres pylenia to ciężki czas dla osób uczulonych, staczają prawdziwą batalię z alergenami, próbując przy tym normalnie funkcjonować. Niestety nie jest to wbrew pozorom takie łatwe, alergia może bardzo skutecznie osłabić koncentrację i pogorszyć samopoczucie, co ma duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.

Alergia – jak ją rozpoznać?

Alergia, inaczej nadwrażliwość, czy uczulenie, to dolegliwość polegająca na błędnej odpowiedzi układu immunologicznego na ciała obce, jakimi są alergeny. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych dotyczy ona około 30% populacji i ta liczba niestety z każdym rokiem rośnie. I choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny tego wzrostu, to coraz więcej naukowców przyznaje że jest to związane z jakością naszego jedzenia i zanieczyszczeniem środowiska.
Alergia daje objawy do złudzenia przypominające choroby infekcyjne. Katar, napadowe kichanie, przekrwione oczy, problemy z koncentracją, senność, ogólne osłabienie organizmu to sztandarowe objawy alergiczne, które dają podstawy do podejrzenia uczulenia. Gdy zauważamy u siebie podobne symptomy, powinniśmy się zgłosić do internisty, który następnie skieruje do lekarza specjalisty alergologa. Alergolog po wstępnym wywiadzie, wysyła osobę z podejrzeniem nadwrażliwości na badania alergologiczne. Wyróżniamy dwa rodzaje badań w kierunku alergii – z krwi oraz skórne i to lekarz decyduje o tym, które są właściwe dla danego pacjenta.
Należy pamiętać, aby będąc osobą uczuloną być pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Skuteczne sposoby na walkę z alergią.

Ciężko jest mówić o całkowicie skutecznych sposobach walki z dolegliwością, jaką jest alergia, gdyż w ciężkich przypadkach żaden z nich nie daje w pełni oczekiwanych rezultatów. Na rynku farmakologicznym dostępne są preparaty antyhistaminowe, które są niejako podstawą w walce z alergią. Wypisuje się je albo w tabletkach (do połykania lub ssania), albo w syropach (forma podania zalecana dla dzieci). Przy katarze siennym można zakraplać nos preparatami o działaniu miejscowo rozkurczającym, które należą do grupy sterydów. W cięższym przebiegu alergii – gdy dochodzi do problemów z oddychaniem – podaje się leki wziewne, również sterydowe.

Jak alergia wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Osłabienie i złe samopoczucie spowodowane alergią bardzo obniżają szybkość reakcji w czasie jazdy samochodem. Dla zobrazowania, jeżeli jedziemy z prędkością 50 km/h, podczas kichnięcia lub kaszlu przejeżdżamy co najmniej kilkadziesiąt metrów, tracąc pełną kontrolę nad autem i nie skupiając się na samej jeździe. Niestety przyjmowane przez osoby uczulone leki antyhistaminowe oraz sterydowe mają negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i taka informacja powinna być zawarta w ulotce leku. Należy bardzo szczegółowo czytać ulotki dołączone do przyjmowanych leków.

Jak kierowca może żyć z alergią?

Z alergią oczywiście da się żyć i wiele osób to robi. Należy jednak pamiętać o regularnych kontrolach lekarskich, a także o regularnym przyjmowaniu leków w zaleconych przez specjalistę dawkach. Absolutnie nie powinno się podejmować leczenia na własną rękę, gdyż można zaszkodzić nie tylko sobie, ale też innym ludziom – na przykład spowodować wypadek w czasie jazdy samochodem. Jeżeli mamy zalecone przez lekarza przyjmowanie leków wziewnych, należy pamiętać o trzymaniu ich zawsze w zasięgu ręki, w samochodzie można je kłaść na przykład pod deską rozdzielczą albo w podręcznym schowku, by w każdej chwili był do nich dostęp.

Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych w serwisie https://www.motocaina.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *