Uniwersalna kurtka? Postawe na kurtkę softshell

Prowadzicie aktywny styl życia i szukacie uniwersalnej kurtki, która sprawdzi się znakomicie w większości warunków klimatycznych? W takim razie wybierzcie kurtkę typu softshell i przekonajcie się, że nowoczesne okrycie wierzchnie może zupełnie odmienić sposób, w jaki uprawiacie sporty outdoorowe.

Softshell – czyli co? 

Z nazwą „softshell” spotkaliście się zapewne nie raz, zwłaszcza kiedy odwiedzaliście sklepy turystyczne i zapoznawaliście się z ich bogatymi ofertami. Ale czy na pewno wiecie, co kryje się pod tym nieco tajemniczym pojęciem? Materiał typu „softshell” został stworzony jako skuteczna i ciekawa alternatywa dla grubej, ciężkiej i często niezbyt wygodnej odzieży turystycznej określanej mianem „hardsheel”. Klienci z miejsca go pokochali. Dzięki niemu nie muszą już dzisiaj wkładać na siebie ubioru składającego się z aż z trzech warstw: kurtki zewnętrznej z membraną, warstwy ocieplającej (np. polaru, swetra) oraz bielizny termoaktywnej. Przecież nie wszystkie wycieczki odbywają się w zimnych, mokrych i ciężkich warunkach, po co więc taszczyć na sobie grubą, niewygodną kurtkę?

Dużo bardziej praktycznym wyborem jest właśnie softshell, stanowiący wiatroodporny i oddychający materiał, składający się z zewnętrznego poliestru, membrany oraz krótko strzyżonego polaru. Co ciekawe, na samym początku kurtki softshellowe były jedynie bezmembranowe (posiadały wówczas warstwę impregnującą DWR). Jednak wraz z coraz większymi wymaganiami klientów i rozwojem nowych technologii producenci do softshelli zaliczają również te posiadające membranę.

Dla kogo jest kurtka softshellowa?

Kurtki softhsellowe są bardzo uniwersalne, jednak najlepiej sprawdzają się w okresach wiosny i jesieni, kiedy nie jest jeszcze bardzo zimno. W czasie zimy koniecznie musimy je „docieplić”, szczególnie kiedy wybieramy się na wypad w góry. Na softshelle uwagę powinni zwrócić przede wszystkim entuzjaści trekkingu (noszący do tej pory zwykłe kurtki trekkingowe), joggingu, kolarstwa, jak również wszyscy ci, którzy na przestrzeni całego roku dużo chodzą na świeżym powietrzu lub jeżdżą na rowerze.

Softshell przypadnie też z pewnością do gustu osobom lubiącym mieć na sobie lekkie i wygodne ubrania, które przy okazji są ciepłe, oddychają i chronią skutecznie przed wiatrem i niezbyt obfitym deszczem. Jak widzimy, outdoorowy styl zdecydowanie nie musi wcale oznaczać ubierania się na popularną i przyciężkawą „cebulkę”. Równie dobrze możemy przywdziać na siebie elastyczną kurtkę softshellową, która nie będzie w żadnym stopniu krępowała swobody naszych ruchów. Na okres lata możemy dodatkowo zaopatrzyć się w tzw. ultralight softshell, który perfekcyjnie nadaje się do biegania.

Jak nosić softshell?

Oczywiście na rynku dostępne są zarówno softshelle dla kobiet i mężczyzn. Różnią się one nieco od siebie krojem i kolorystyką. Wyruszając na wycieczkę lub miejską eskapadę w kurtce tego typu, nie zapomnijmy również włożyć na siebie bielizny termoaktywnej (takiej, która szybko schnie) i koszulki termicznej lub zwyczajnego t-shirta. Nie potrzebujemy niczego więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *