Śladami pomorskich legend, czyli atrakcje w Kołobrzegu dla ciekawskich

Kołobrzeg to bez wątpienia jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów w Polsce. Bliskość morza, malownicze porty i uzdrowiska, obecne tu m.in. dzięki źródłom solanki i wody mineralnej, czynią to miasto atrakcyjnym turystycznie. Mimo to nadal skrywa sekrety, o jakich do tej pory słyszeli głównie pomorzanie. Chcesz, by Twój urlop nabrał smaku? Zarezerwuj apartamenty Kołobrzeg, a potem wybierz się na wczasy w Kołobrzegu śladami miejscowych legend!

Z tekstu dowiesz się:

  • kto według legendy odkrył źródła solanki,
  • jaką zagadkę skrywa Ratusz Miejski w Kołobrzegu,
  • czy pomnik Małego Rybaka może przynieść szczęście.

Latem Kołobrzeg tętni życiem. Jednak miasto oferuje znacznie więcej niż plażę. Chcesz wycisnąć z wakacji jeszcze więcej? Już dziś zarezerwuj apartamenty Kołobrzeg i wyrusz w intrygującą podróż po miejscach, o których krążą legendy!

Kołobrzeg apartamenty u źródeł… solanki. To od niej wszystko się zaczęło!

Historia Kołobrzegu jest nieodłącznie związana ze źródłami solanki. Pierwsza osada, która istniała tu już w VII wieku, leżała na terenie Wyspy Solnej – najbogatszego w sól terenu miasta. W Kołobrzegu „białe złoto” pozyskiwano metodą odparowania. Jego wydobycie pozwoliło znacznie wzbogacić się mieszkańcom miasta (od końca XIII wieku źródła soli znajdowały się bowiem w rękach mieszczan, a nie skarbu państwa – inaczej niż było to w przypadku kopalni soli w Wieliczce). Zaś średniowieczny szlak solny wyznaczył drogi, którymi poruszamy się obecnie – dziś znajduje się tam droga krajowa w kierunku Wielkopolski.

Z czasem, kiedy wydobycie soli z kołobrzeskich źródeł dobiegło końca, stworzono legendę, która miała przypominać o dawnym bogactwie miasta. Według niej mieszkańcy zawdzięczają odnalezienie solanki… zabłąkanemu psu, który utknął w bagnie. Kiedy właściciel zauważył psa i wszedł do wody, by uratować pupila, zauważył, że jest… słona. W ten sposób ludzie dowiedzieli się o naturalnym bogactwie regionu i zaczęli zasiedlać okolicę.

Zainteresowała Cię ta historia? Już dziś zarezerwuj Kołobrzeg noclegi w tych okolicach i poczuj uzdrawiającą moc solanki na własnej skórze!

Kołobrzeg atrakcje, czyli mroczna historia Jakuba Adebara

Na tyłach miejskiego Ratusza w Kołobrzegu, który wyglądem przypomina średniowieczny zamek, stoi tzw. Kolumna Adebara. Tam, na głowicy jednej z kamiennych kolumn, widnieje mroczna maska wyrzeźbiona w kamieniu. Przedstawia głowę Jakuba Adebara. W 1524 roku ów bogacz stanął na czele buntu mieszczan, po czym został wyniesiony do godności przewodniczącego kolegium mieszczańskiego. Mimo że zadaniem mężczyzny było wspieranie rady miejskiej, w praktyce dążył on do przejęcia pełni władzy w Kołobrzegu. Jego surowe i dyktatorskie rządy, wzbogacone licznymi romansami, naraziły go na gniew mieszkańców. Jeszcze w tym samym roku Adebar został skazany na śmierć przez ścięcie toporem. Ściana, przy której wisi maska, to miejsce egzekucji dawnego wójta.

Według miejscowej legendy pogłaskanie kamiennej maski przynosi szczęście i pomaga spełnić życzenia, a także wróży rychły powrót do Kołobrzegu. Dziś w piwnicach Ratusza znajduje się także kawiarnia muzyczna „Adebar”, której nazwa nawiązuje do postaci straconego wójta. Warto zajrzeć tutaj podczas spaceru po kołobrzeskiej Starówce.

Portowe atrakcje w Kołobrzegu – rzeźba Małego Rybaka

Ostatnia z miejskich legend dotyczy Małego Rybaka, który stoi na Skwerze Mieszkowskiego, nieopodal portu. Rzeźba powstała w 2017 roku z inicjatywy absolwentów Technikum Rybołówstwa Morskiego, skupionych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Morskiej. Kim jest ów Rybak i dlaczego trzyma przed sobą dużego dorsza?

Jak opowiada legenda, Mały Rybak był kiedyś uczniem Technikum Rybołówstwa Morskiego. Po zakończeniu nauki wyruszył w morską podróż po całym świecie. Mimo upływu lat nie stracił psotnego charakteru i zawadiackiego uśmiechu. U kresu wędrówki powrócił jednak na Bałtyk, a na wysokości Kołobrzegu po raz ostatni zarzucił sieć rybacką. Wtedy jego oczom ukazał się król dorszy. Poprosił, by zabrać go do portu, w zamian za co Mały Rybak zostanie otoczony wieczną miłością mieszkańców miasta.

Dziś w Kołobrzegu panuje wiele przesądów związanych z rzeźbą. Podobno tak długo, jak Mały Rybak będzie trzymał dorsza, w Bałtyku nie zabraknie ryb. Zaś dotknięcie lub pocałowanie rzeźby w odpowiedni sposób ma przynosić szczęście w pracy na morzu, a nawet w miłości.

Dla wielu to pewnie Ciechocinek kojarzy się z solą, ale to historia Kołobrzegu jest nieodłącznie związana ze źródłami solanki.

Planujesz wczasy w Kołobrzegu? Zarezerwuj Kołobrzeg apartamenty i daj się porwać magii miasta! Sprawdź także inne apartamenty nad morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *