Przewodnik czy aplikacja

Przewodnik to pojęcie dosyć wieloznaczne, ponieważ może dotyczyć osoby co i papierowej publikacji z wskazówkami dla turystów. W ostatnich latach ta definicja się poszerzyła, ponieważ szturmem wchodzą do turystyki aplikacje – na komórki, smartfony i inne urządzenia komputerowe.

Nawet niektórzy przedstawiciele PTTK zastanawiają się czy jest sens oznakowywania wszystkich szlaków turystycznych, wszak już jest możliwość przekazu bezpośrednio na użytkownika najprostszych informacji choćby o kilometrażu i przebiegu szlaku. Nie musi to być wcale ekran smartfona ale po prostu informacja w słuchawkach.

Z czego możemy korzystać w Polsce

Do najpopularniejszych należą elektroniczne mapy zwłaszcza Google Maps. Jej dodatkowym atutem są mapy satelitarne. Google Maps sprawdza się szczególnie jako informująca o konkretnych miejscach w miastach.

Na warstwie Google Maps wyświetla informacje serwis mapa-turystyczna.pl, którego szczególną zaletą jest dokładne pokazywanie dokładnego przebiegu szlaków turystycznych, nawet tych znajdujących się nieco poza południową granicą Polski. Jeśli idzie o smartfony mapa-turystyczna.pl powinna być obsługiwana na Androidzie.

Natomiast chyba jedynym problemem związanym z Google Maps jest to, że do tej pory niezbyt szybko można ją obsługiwać w trybie offline.

Póki nie mamy w Polsce lepszej (na przykład z podziałem na kategorie) to do wykorzystania przez turystów można zaproponować aplikację Polska Niezwykła. Skupia się głównie na szerokiej bazie miejsc.

Na Androidzie sprawdzi się aplikacja Polskie Szlaki. Pozwala na wyszukiwanie ciekawych miejsc w wybranej okolicy. Zawiera również punkty POI (Punkty Użyteczności Publicznej), choć mogłoby być ich więcej.

Do najnowszych aplikacji należy Traseo II. Jest zdecydowanie lepsza od poprzednich propozycji serwisu www.traseo.pl. Znajdziemy dzięki niej tysiące tras zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Atutem tej aplikacji jest możliwość nagrywania własnych tras.

Wymienione są aplikacjami bezpłatnymi. Oczywiście by penetrować polskie szlaki turystyczne i inne atrakcje do wyboru mamy aplikacje stworzone za granicą. Jest ich niemało. Przecież Endomondo wykorzystywać można nie tylko w celach sportowych.

Czy aplikacje elektroniczne wyprą tradycyjne oznakowanie szlaków? 

Trudno jest na to pytanie odpowiedzieć. Wyobraźmy sobie natomiast bez estetycznych, kolorowych plansz informacyjnych turystyczne ścieżki edukacyjne lub odcinki szlaków turystycznych przebiegające przez atrakcyjne miejsca…

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *