Atrakcje turystyczne na Śląsku

Śląsk obfituje nie tylko w oryginalne zabytki, ale również osobliwości geograficzno-przyrodnicze. Turystów przyciągają również atrakcje (w tym inwestycje) powstałe w ostatnich dekadach. Oczywiście niektórych przyciągną „smaczki” związane z dawnymi, wielkimi zakładami przemysłowymi.

Zamki, pałace i inne obiekty

Jest ich na tym terenie wiele, część z nich powstała już w średniowieczu, choć nierzadko była przebudowywana w wiekach kolejnych, przybierając cechy stylów – barokowego lub renesansowego. Przykładem może być choćby pałac w Pszczynie, rezydencja magnacka należąca do wielu rodów. W połowie XIX wieku przejął obiekt wraz z otoczeniem ogrodowym – książę Hochberg von Pless nadając pałacowi elementy stylu neobarokowego. Obecnie znajduje się tu muzeum, które bywa wykorzystywane przez filmowców.

Wśród licznych śląskich obiektów pałacowych godnymi uwagi są między innymi pałace w Szczekocinach, Krzyżanowicach, Koszęcinie i Kamieńcu. Natomiast odrębny temat stanowią zamki. Wznoszone na ogół na wzgórzach, w dużej części na szlaku Orlich Gniazd. Rzuca się w oczy ciekawa, nieco bajkowa bryła zamku w Bobolicach. Obiekt został wyremontowany i, podobnie jak pałac w Pszczynie, cieszy się zainteresowaniem filmowców, choćby nawet za sprawą serialu „Korona Królów”.

Również wyremontowany został zamek w Będzinie. Do jego atrakcji należą nie tylko unikalne zbiory ale i to, że kiedyś budowla ta posłużyła za wzór producentom klocków lego.

Ze Śląskiem mogą kojarzyć się współczesne budowle, między innymi: katowicki Spodek, kościół św. Józefa w Zabrzu (powstał w latach 1930 – 1931), Tyskie Browarium, czy Muzeum Sląskie, łączące dawną architekturę z rozwiązaniami współczesnymi.

Wśród atrakcji turystycznych na Śląsku powstałych w ostatnich latach znajduje się wiele ofert skierowanych do najmłodszych, choćby park Paprocany Tychy. Mającym zapotrzebowanie na poprawę zdrowia można polecić tężnię solankową w Radlinie i Park Zdrojowy w Goczałkowicach.

Dla wytrawnych turystów

Wytrawni turyści raczej nie ominą wspomnianych zamków i pałaców, jednak nie wykluczone ze skupią się na osobliwościach geograficzno-przyrodniczych Śląska, począwszy od przedgórza Sudetów i Karpat, zakończywszy na Szlaku Orlich Gniazd. Być może wejdą na Baranią Górę i poszukają źródeł Wisły. Zajrzą do starych sztolni na przykład w Kopalni Guido albo tajemniczej Sztolni Czarnego Pstrąga.

To jest tylko cząstka atrakcji, które znajdziemy na Śląsku. Najważniejszym atutem tej krainy jest to, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Fot.: Pixabay.com

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *