Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Dubrovnik

Nic nie pozostawia wątpliwości, że „Perła Adriatyku” tzn. Dubrownik, jest najbardziej znanym i najpiękniejszym miastem w kraju. Także podczas zdjęć między innymi do „Gwiezdnych wojen” urok miejsca został wykorzystany. Bardzo dużo atrakcji turystycznych znajdziemy w okolicach średniowiecznych murów oraz starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, która pozostawia ogromne wrażenie. Tętniąca życiem ulica Stradun, licząca długość aż 300 metrów, stanowi główną oś starej części miasta, gdzie znajdziemy wiele sklepów, kawiarni i tawern. A w okresie wakacyjnym tj. lipiec-sierpień, okolice przemieniają się w ogromną scenę muzyczno-kulturalną, gdzie najwięksi artyści z całego świata, przez sześć tygodni przyciągają wszystkich wydarzeniami, między innymi: koncertowymi, baletowymi i teatralnymi.

Park Narodowy

Najpiękniejszy Park Narodowy Krka, którego obszar sięga do 109 km2, rozciąga się na środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Zasłynął głównie z licznie występujących tam wodospadów. Jednak to miejsca, w których statki wysadzają pasażerów tj. Roški Slap oraz Skradinski Buk, są najbardziej malowniczymi terenami tego parku w Chorwacji.

Pałac Dioklecjana

Kolejnym na naszej liście miejscem jest Split, gdzie znajduje się pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana wpisany na listę UNESCO. Znajdziemy go tuż przy wybrzeżu, bardzo blisko portu. Wybudowany między III a IV wiekiem, jest jednym z najciekawszych dzieł późnego antyku. Uzupełnieniem całej scenerii są kościoły w stylu romańskim, barokowe obiekty czy średniowieczne forty. Jednak to nie koniec atrakcji tego miejsca. Na spacer, warto się wybrać na promenadę, zwaną inaczej Rivią, która ma świetny klimat miasteczka tętniącego życiem. Czekają na nas także wspaniałe plaże, mały ogród zoologiczny oraz muzea, które pozwolą nam poznać historię i kulturę miasta.

Obcowanie z przyrodą

Dziewicza, najbardziej zielona wyspa na Adriatyku – Mljet, posiada park narodowy o tej samej nazwie, a charakteryzują ją tereny górzyste. Nie znajdziemy tam pełnych splendoru i ogromnych kompleksów turystycznych, a także deptaków czy knajp. Miejsce jest stworzone dla osób, które uwielbiają wypoczynek w otoczeniu przyrody, która nie została praktycznie dotknięta przez ludzką rękę. Homer wspomniał o wyspie w Odysei, gdzie opisana została jako miejsce 7-letniego pobytu przez samego Odyseusza. Aby dostać się na wyspę, można wynająć łódkę lub skorzystać ze statku, który pływa tam kilka razy dziennie z Mali Most. Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *