Przeciętnemu polskiemu turyście, który chciałby po raz pierwszy pojechać w Góry na ogół na myśl przychodzą Tatry albo Bieszczady. Nie wszyscy wiedzą, że nie mniej atrakcyjne pasmo górskie leży w południowo-zachodniej części Polski. Są to Sudety. Zresztą dla wielu wytrawnych turystów Sudety jawią się jako bardziej atrakcyjne i zaskakujące od pasm wymienionych.
Rzeczywiście Sudety potrafią zaskakiwać nie tylko wyjątkowymi osobliwościami górskimi i skalnymi ale również zabytkami, z którymi wiążą się legendy i tajemnice, choćby dlatego że pewną część Sudetów upatrzyli sobie szczególnie hitlerowcy. Szczyty Sudetów może nie należą do najwyższych w tej części Europy ale bywają niedostępne i trudne do zdobycia. Najwyższy szczyt (Śnieżka) ma wysokość 1603 m n.p.m. Na szczyt prowadzi droga.
Pasma Sudetów
Sudety jako pasmo składają się z innych, mniejszych pasm. Do najbardziej znanych należą Góry Sowie i Góry Stołowe. Pierwsze oprócz niewątpliwej urody kojarzą się jednak najbardziej z niemieckim sztolniami z II wojny światowej w Walimiu i Głuszycy. Do dziś są nie odkryte do końca i nie wiadomo w jakim celu je budowano. Zwiedzając ten teren trudno jest wytrawnemu turyście ominąć również Twierdzę Srebrnogórską, zamek Grodno, czy wiadukty w Zdrojowisku lub Głuszycy. Góry Sowie rozpościerają się obszarze około 200 km kw.
Drugim bardzo znanym pasmem ze względu na nieczęsto spotykane walory widokowe są Góry Stołowe. Część pasma leży na terenie Czech. Ich nazwa wzięła się od tego, że z wierzchu są płaskie. Atrakcjami są tutejsze rezerwaty, ale są też niepowtarzalne zabytki, między innymi: Kaplica Czaszek w Czermnku koło Kudowy Zdroju, Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i skansen budownictwa sudeckiego.
Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze. Charakteryzują się między innymi obecnością dużej ilości pojedynczych skałek, nierzadko o fantastycznych kształtach. Funkcjonuje tu Karkonoski Park Narodowy. Atrakcją może być również zwiedzanie tutejszych miast, choćby Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby lub Karpacza.
Ponadto
Do Karpacza w XIX wieku trafiła z Norwegii trzynastowieczna świątynia klepkowa. Przyciąga szczególnie młode pary bo podobno przynosi szczęście.
Do tajemniczych i monumentalnych budowli należy Zamek Książ, który miał być podczas II wojny światowej jedną z kwater wodza III Rzeszy. Turystów przyciągają również zamkowe podziemia. Podobnie przyciąga Twierdza Kłodzko i lub chodniki najstarszej kopalni złota w Górach Złotych.
Oczywiście zimą z walorów Sudetów mogą korzystać również narciarze na przykład zjeżdżając nartostradami ze Szrenicy. Na górę można się dostać kolejką linową.
fot. Pixabay.com