Czarter jachtów Mazury

Miłośnicy żeglarstwa lub sprzętu motorowodnego mają teraz na Mazurach wybór niemal nieograniczony. Płynąc od Mamr do Jeziora Nidzkiego lub Śniardw, miniemy nie setki, lecz tysiące łódek zacumowanych w większych lub mniejszych przystaniach.

Użytkowanie sprzętu skupia się głównie na czarterowaniu, jednak niemało jest rezydentów, którzy trzymają pojedyncze łódki w marinach za odpowiednią roczną opłatą. Żeglarze wybierają porty w zależności od upodobań – jeśli lubią większe towarzystwo i zabawę to w sezonie chętnie wpływają do Sztynortu, Giżycka lub Mikołajek. Po drodze jest wiele przystani spokojnych, w urokliwym przyrodniczym otoczeniu, choćby Piękna Góra.

Łódki i… łódki

Wybierając sprzęt do pływania możemy się kierować rozmaitymi kryteriami. Nie każdy przecież ma żeglarski patent a lubi wodę i pływanie po jeziorze. Sprzęt dla osób bez patentu jest też udostępniany przez firmy czarterujące. W grę wchodzą również jachty motorowe, na przykład Sun Camper 30 lub Futura 900.

Mimo to i profesjonalne żaglówki mają coraz więcej udogodnień, zwłaszcza te większe od długości 8 metrów. Nie spotkamy już raczej takiej żaglówki bez sanitariatu, lodówki i kuchenki gazowej. Nie są już czymś dziwnym na żaglówkach osobne kabiny z drzwiami. Telewizory to również norma.

Również od strony nawigacyjnej bywają spore różnice pomiędzy żaglówkami o podobnych rozmiarach. Mamy na przykład do wyboru rumpel (np. Phila 900) lub koło sterowe (np. Shine 30). Możemy również wybrać pomiędzy sterem tradycyjnym lub strumieniowym. Stery strumieniowe znacznie ułatwiają cumowanie i manewrowanie na niewielkiej powierzchni. Przykładami żaglówek z takimi sterami są między innymi – Antila 33 i Delphia 33. Można je wyczarterować chociażby w firmie Sailor w Pięknej Górze pod Giżyckiem.

Szczegółowy opis oferty znajdziemy na stronie sailor.pl. Wartym podkreślenia jest położenie tego portu jako świetnej bazy wypadowej w różnych kierunkach Wielkich Jezior Mazurskich. Piękna Góra leży bowiem tuż przy Kanale Niegocińskim. W ofercie jest również możliwość wyczarterowania jachtów Grecji.

O czym jeszcze należy wiedzieć

Wybierając łodzie żaglowe dobrze jest mieć w swojej ekipie doświadczonego sternika i przed wypłynięciem zapoznać się ze swoimi obowiązkami jako członka załogi. Na wodzie również obowiązują przepisy „ruchu drogowego”. Natomiast kamizelki ratunkowe to nie atrapy i warto jest je wykorzystywać przy większych falach i przechyłach.

Zaś czarterując jacht, zapamiętajmy dobrze w jakim stanie go wypożyczamy. Oddajemy właścicielowi porządnie wysprzątany, z kompletnym wyposażeniem.

Artykuł napisany przy wsparciu serwisu https://www.sailor.pl/ – Czarter jachtów Mazury

fot. Pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *