Wioski tematyczne

Turystyka wiejska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością również wśród gości zagranicznych. Natomiast ten nurt sprowadza się nie tylko do ofert proponowanych przez gospodarstwa agroturystyczne ale również do propozycji całych wiosek i lokalnych organizacji pozarządowych.

Zresztą to organizacje pozarządowe zainicjowały na początku obecne tysiąclecia nowe sposoby na zdobywanie przez wieś turystów. Jednym z takich sposobów są wioski tematyczne, czyli produkt turystyczny sprowadzający się nie tylko do konkretnej zbiorowej oferty, ale również przyczyniający się do rozpoznawalności konkretnej miejscowości.

Na czym to się opiera?

Wioska tematyczna opiera się na lokalnych zasobach, czasem związanych z historią i tożsamością, innym razem z osobliwościami  przyrodniczymi lub geograficznymi. Tyle że bywają wioski tematyczne mnie lub bardziej sprofilowane, mniej lub bardziej zintegrowane. Bywają wioski, których nazwy mają humorystyczne konotacje.

Ponadto czasem rozpoznawalność wioski zawiera się w jej aspekcie wizualnym, innym razem dotyczy to produktu, choćby kulinarnego lub rzemieślniczego. Może to być również produkt duchowy, choćby śpiewactwo ludowe lub szlak historyczny. Są również przykłady miejsc nazywanych wioskami, których trzonem nie są stali mieszkańcy – na przykład tworzone na bazie skansenów lub gospodarstw agroturystycznych.

Przykłady wiosek tematycznych

Do najbardziej znanych wiosek tematycznych niewątpliwie należy Bałtów w województwie świętokrzyskim. Odkryto tu ślady dinozaurów z epoki jurajskiej. Zaczęło się od muzeum, potem stworzono duży kompleks z rzeźbami dinozaurów.

To przedsięwzięcie stało się również przyczynkiem do utworzenia Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, w skład którego wchodzi miedzy innymi Sabatówka, czyli Wioska Czarownic znajdująca się w jednym z tutejszych gospodarstw agroturystycznych.

Polskie wioski tematyczne nawiązują nie tylko do lokalnej historii lub lokalnych osobliwości, na przykład również do najbardziej znanych należy Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławeńskim z charakterystycznymi baśniowymi budowlami i postaciami nawiązującymi do powieści Tolkiena.

W Polsce mamy już setki wiosek tematycznych, niektóre ze swoim oryginalnym produktem są do dyspozycji turystów przez cały rok, inne w sezonie letnim lub zimowym.

Nazwy są rozmaite, na przykład:

  • „Ruda Kameralna – Wioska pozytywnie zakręcona” w gminie Zakliczyn;
  • „Wioska miodem płynąca” w Maciejowie, nawiązująca do sławnego pszczelarza Jana Dzierżonia;
  • „Wioska jabłoni” w Jabłonce;
  • „Wieś Ducha Puszczy” w okolicy Czarnej Białostockiej.

Działalność takich wiosek wiąże się bardzo często z regionalnymi festynami, związanymi z lokalnymi produktami kulinarnymi.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *