Jak sobie poradzić z agroturystyką?

Pytanie nie jest co prawda zbyt konkretne ale naprowadzające na istotne problemy związane z rozpoczęciem działalności gospodarstwa agroturystycznego. Ponadto jest to zagadnienie o tyle istotne, że agroturystyka w Polsce stała się jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów na odpoczynek, zwłaszcza aktywny.

Zresztą gdybyśmy się przyjrzeli najnowszym trendom turystycznym to się okaże, że turystyka związana z wyłącznie opalaniem się na plaży na przykład w Tunezji należy już do złego tonu. Toteż gestorzy bazy turystycznej w tak zwanych ciepłych krajach nieodłącznie oferują dodatkowe atrakcje związane z aktywnością fizyczną.

Zatem co na początek?

Na początek dokładnie przemyślana koncepcja razem z biznes planem, w tym z bardzo dokładnym badaniem rynku (a w mniejszym stopniu jest to rynek lokalny). Niezbędna jest decyzja dotycząca tego, czy gospodarstwo ma być podstawowym źródłem generowania naszych dochodów, czy tylko sposobem na dorobienie. Ponadto nie lekceważmy tak istotnych elementów promocyjnych, jak logo, nazwa i nawet konkretna kolorystyka wydawnictw reklamowych, również strony internetowej, która jest niezbędna dobrym przykładem może tu być Konstantów – Gospodarstwo agroturystyczne w województwie Mazowieckim.

Kolejny krok to poradzenie się u ekspertów (na przykład w lokalnym Ośrodku Doradztwa Rolniczego) na temat  tego – czy zachodzi konieczność rejestrowania działalności gospodarczej, jeśli tak to jaką formę opodatkowania wybierzemy?

Warto jest zresztą samemu dokładnie przeczytać przynajmniej trzy ustawy:

  • Ustawę o podatkach i opłatach lokalnych;
  • Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej;
  • Ustawę o usługach turystycznych.

Ta ostatnia ustawa, mimo że tematowi najbliższa, niestety niezbyt dobrze uściśla przepisy dotyczące prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

Natomiast do najistotniejszych elementów biznesplanu jest zaplanowanie tego co nas ma wyróżniać spośród innych gospodarstw agroturystycznych, a będą to między innymi:

  • profil turysty (gościa);
  • infrastruktura – na przykład małe muzeum regionalne, ruska bania, stadnina, ścieżka edukacyjna z wiatą i planszami informacyjnymi;
  • stała usługa gastronomiczna (lub nie), jeśli tak to z miejscem do spożywania posiłków lub do biesiadowania, nawet z karczmą;
  • logo, nazwa a nawet katalog znaku;
  • własna strona internetowa;
  • usługi dodatkowe – na przykład wycieczki, wspinaczka, hipoterapia, terapia przy pomocy zwierząt, koncerty itd.

Jednak to powinno być na początku

Tak, na początku powinna nam towarzyszyć całkowita pewność, a nawet determinacja, że chcemy prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. W takie przedsięwzięcie trzeba być zaangażowanym całym sercem, ponieważ jednocześnie stanowi ono sposób na życie.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *