W dzisiejszych czasach, kiedy to wiele imitacji rozmaitych materiałów na pierwszy rzut oka nie różni się od oryginałów. Zastanawiamy się na przykład czasem – czy ta kurtka jest skórzana, czy też z imitacji skóry, bo ma przecież widoczne ziarno. Mimo to w wypadku wyrobów skóropodobnych i skórzanych są istotne różnice, przemawiające czasami na korzyść jednego i drugiego materiału.
Różne są podziały skór naturalnych, najprostszy sprowadza do skór gładkich (licowych), zamszu (welurów) i nabuków (przypominających nieco zamsz).
Inne podziały skór zależne są między innymi od tego, od jakich zwierząt pochodzą. Najczęściej spotykamy skóry cielęce, bydlęce, owcze oraz świńskie. Chociaż spotykamy wyroby ze skór gadów, na przykład krokodyle lub wężowe. Skóry końskie bywają wykorzystywane na podeszwy, ale również na mocne obicia foteli lub kanap.
Zasadniczą cechą skór naturalnych jest ich trwałość, o ile dbamy odpowiednio o ich czyszczenie i konserwację. Najczęściej w mniejszym lub większym stopniu są to skóry oddychające.
Ich mankamentem może być podatność na tłuste lub chemiczne zabrudzenia oraz (w różnym stopniu) przepuszczalność płynów. Dotyczy to zwłaszcza zamszu i nabuku.
Te dwa rodzaje skóry są nierzadko ze sobą utożsamiane, mimo to techniki ich produkcji zasadniczo się różnią – zamsz jest to przecierany odpowiednio spód skóry, natomiast nabuk to skóra (np. cielęca) przecierana po wierzchu. Oba rodzaje mają mechate powierzchnie, tyle że nabuk bywa delikatniejszy w dotyku.
Skóry licowe są powlekane odpowiednim impregnatem, czasem z dodatkiem barwnika. W niektórych krajach nadmiar impregnatu decyduje o tym, że produkt nie jest oceniany w kategorii skór.
Oczywiście skóry naturalne od sztucznych różnią się cenowo – te pierwsze są dużo droższe.
Ze słowem skaj spotkała się większość z nas i ten produkt nadal jest popularny, zwłaszcza do tapicerek w obiektach publicznych i obić siedzeń samochodowych. Ze sztucznej skóry produkowana też jest odzież, na przykład, kurtki, spodnie i czapki. Torby podróżne i damskie torebki również wykonywane są często ze skaju. Co ciekawe sztuczne skóry bywają też zaliczane do tkanin, jako że ich podłoże najczęściej stanowi odpowiednie płótno. Powierzchnia jest głównie z poliestru.
Sztuczne skóry są zwykle miękkie i elastyczne, mają różne faktury. Bywają gładkie, delikatnie lub mocno tłoczone, nawet pikowane.
Pozytywnymi cechami skaju jest między innymi cena – nierzadko dwukrotnie niższa od ceny skóry naturalnej. Skora sztuczna jest nieprzemakalna i mniej niż naturalna podatna na środki odkażające.
Natomiast, jeśli idzie o czyszczenie zarówno skór naturalnych, jak i sztucznych to najbezpieczniej jest skorzystać z gotowych zestawów z odpowiednimi preparatami.
Źródło: sklep z produktami do czyszczenia skór czyszczenieskory.pl