Orongo — dawna wioska obrzędowa
Ważną częścią historii Wyspy Wielkanocnej jest kult Człowieka-Ptaka zwany również tangata manu w miejscowym języku. Orongostanowiło centrum tego kultu pomiędzy XVIII wiekiem i połową wieku XIX. Tytuł Człowieka-Ptaka można było zdobyć w drodze rywalizacji pomiędzy przedstawicielami klanów wybranych przez wieszczy. Ścigali się oni miedzy sobą o to, kto jako pierwszy dopłynie na pobliską wysepkę zwaną Moto Nui, zdobędzie jajo manu tara (rybitwa czarnogrzbieta) i wróci na Rapa Nui. Następnie zawodnik musiał dobiec do wioski Orongo, gdzie musiał wręczyć zdobyte jajo. Zwycięski klan otrzymał jako jedyny mógł zbierać jaja z Moto Nui do czasu następnych zawodów. Więcej informacji na ten temat zainteresowani turyści mogą znaleźć w muzeum antropologicznym Sebastiana Englerta. Kamienne domy w Orongo zostały odrestaurowane i czekają na zwiedzających.
Rano Kau — majestatyczny krater wulkaniczny
Jest on jednym z najpiękniejszych i imponujących elementów krajobrazu Wyspy Wielkanocnej. Każdy turysta, który uwielbia bliski kontakt z przyrodą, powinien choć raz przespacerować się brzegiem tego wygasłego wulkanu. Podczas takiego spaceru można się zrelaksować, podziwiając widok na Ocean Spokojny i wysepkę Moto Nui. Dodatkowo wewnątrz krateru znajduje się malownicze jezioro wulkaniczne. Powstało w wyniku nagromadzenia się wód deszczowych. Jego powierzchnia pokryta jest niezliczonymi pływającymi wysepkami trzciny zwanej totorą. Cały krater Rano Kau pokryty jest w petroglifach powiązanych z historią Wyspy Wielkanocnej oraz kultu Człowieka-Ptaka. Najlepszym momentem na zwiedzanie Rano Kau jest poranek, gdyż wtedy słońce w pełni oświetla całą panoramę, zapewniając niesamowity widok.
Moai — kamienne posągi znane na całym świecie
Stanowią one największą atrakcją wyspy i powód, dla którego turyści z całego świata przyjeżdżają, aby odkryć jej tajemnice. Istnieje około tysiąca posągów moai i większość z nich nadal znajduje się w kamieniołomie Rano Raraku gdzie zostały one pierwotnie wykute ze skał wulkanicznych. Średni wzrost tych kamiennych kolosów to około 4 m, przy czym największy z nich, zwany Paro, miał prawie 10 m wysokości i ważył 75 ton. Do dziś nie jest wiadome, w jaki sposób transportowano te kamienne posagi, biorąc pod uwagę ich wagę. Kamienne platformy zwane ahu, na których stawiano moai, są rozsiane po całej wyspie jednak największa z nich jest ahu zwana Ahu Tongariki. Znajduje się na niej piętnaście moai w tym jeden ważący 86 ton — najcięższy ze wszystkich moai wzniesionych na wyspie.
Rapa Nui — tropikalny raj na końcu świata
Wycieczka Wyspa Wielkanocna to doskonały pomysł na wakacje zarówno dla całej rodziny, jak i dla pojedynczych osób. Jest ona jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić chociaż raz w swoim życiu. Ujrzenie na własne oczy masywnych posągów moai jest doświadczeniem nieporównywalnym do oglądania ich na zdjęciach lub nagraniach wideo. Tak samo jest z Rano Kau — trzeba osobiście przespacerować się po jego grzbiecie, aby w pełni poczuć majestat przyrody. Dla osób zainteresowanych egzotycznymi kulturami i zabytkami wizyta w muzeum antropologicznym oraz zwiedzenie wioski Orongo będzie wysoce satysfakcjonującym przeżyciem. Nie jest to jednak wszystko, co Wyspa Wielkanocna ma do zaoferowania dla przybyszów. Turyści pragnący połączyć podziwianie posągów Ahu Nau Nau z wypoczynkiem mogą to uczynić na piaszczystej plaży Anakena. Co więcej, wieczorem można obejrzeć tradycyjne tańce polinezyjskie w wykonaniu zespołu Kari-Kari. Wyprawa na Wyspę Wielkanocną jest gwarancją niezapomnianych przeżyć i doświadczeń, których zazdrościć będą znajomi.